Dornova metoda

Před přečtením následujích řádků o Dornově metodě věnujte prosím pozornost následujícímu textu: Dornovu metodu aplikuji pouze na základě vlastního zvážení zdravotního stavu a po domluvě s klientem. Na Dornovu metodu se tedy nelze objednat přímo, aniž bych vás a váš pohybový aparát znala. To, že někomu z vašich známých pomohla nebo že jste si o ní přečetli a usoudili, že je to právě pro vás to nejlepší řešení, ještě neznamená, že tomu tak skutečně bude. Nutnost pro úspěšnou léčbu Dornovo metodou je poctivé pravidelné každodenní cvičení. Pokud předem víte, že nebudete cvičení  dodržovat, nemá celá metoda smysl, je zbytečné jí provádět, protože dlouhodobý efekt nenastane.

         Dornova metoda je manuální terapie
, při které se veškeré klouby uvádí do správné polohy. To se děje volným a přirozeným pohybem ošetřovaného za jeho účasti a pomocí tlaku palců terapeuta. Díky tomu, že pohyb není prováděn trhnutím, je tato metoda bezpečná. Náprava obratlů se vždy provádí tak, že terapeut zjistí, na kterou stranu je obratel vychýlen, pacient volným kyvadlovým pohybem houpe protější rukou nebo nohou dopředu a dozadu a terapeut vytvoří protitlak na příslušný obratel, který tak sám dosedne na správné místo.

 

Po ošetření se celá terapie může doplnit tzv. Breussovou masáží a tím prohloubit uvolnění celého těla. Breussova masáž je jemná masáž páteře, která uvolňuje tlak na ploténky. V těžkých případech se provádí ještě před samotným napravováním páteře, aby došlo k uvolnění napjatého svalstva.

 

Dornova metoda pomáhá nejen u různých potíží pohybového aparátu, ale i  při bolestech hlavy, střevních potížích, srdeční arytmii, šumění v uších, závratích, znecitlivění v rukou, atd.

 

Největší úspěchy dosahuji (a myslím si, že nejen já, ale všichni „dornovci“) zejména u srovnávání kyčlí, kde si mnozí klienti myslí, že mají jednu nohu kratší a ono je to naopak – tu druhou mají delší, protože ji mají tzv.“vyjetou“ z kyčelního pouzdra. Při správném zasazení se obě nohy srovnají a tím se změní sklon kyčlí, páteře, celkový postoj a automaticky se vyrovnává statika těla.

 

Dalšími nejhmatatelnějšími úspěchy s okamžitou pozitivní reakcí klietů jsou ruce, kdy pracuji s každým kloubem prstů. K tomu jsem si přidala několik hmatů v dlaních z klasické zdravotní masáže.

 

Do třetice úspěšnosti bych pak chtěla zmínit tzv. Halux valgus, což je vybočený palec. Nepatří to až tak úplně do Dornovy metody, protože sám pan Dorn toto nevymyslel, ale podstatou způsobu terapie to do ní spadá a na kurzech se tomu věnuje určitý čas. Srovnání palce do roviny, kam patří, se provádí třemi jednoduchými hmaty s názvy: kývání, ždímání a brčko. Pokud klient několikrát denně na sobě pracuje způsobem, kterým ho poučím, není potřeba si tuto záležitost nechat operativně odstraňovat.

 

Ošetření Dornovou metodou se neprovádí v prvních 2 dnech mentruace, při akutních zánětech, těsně po operacích a při osteoporóze. První ošetření trvá zhruba 2 hodiny, zjišťuje se stav jednotlivých kloubů a v případě problému se je terapeut snaží za pomoci klienta vrátit do původní pozice. Na závěr je klient poučen, jak si má doma cvičit, aby klouby v těchto polohách udržel a na další terapii je většinou pozván za měsíc.

 

 Dornova metoda - ukázka masáže